Σελίδες

Τρίτη 16 Απριλίου 2024

Ποντιακός Πολυδενδρίου : Κέρδισε το Φίλυρο 2-1 , τώρα με Εθνικό Σοχού

Τεράστια νίκη από από όλες τις απόψεις για τον Ποντιακο Πολυδένδριου στο σημερινό παιχνίδι!

Βαθμολογικής σημασίας το κυριότερο μετά ότι κερδίσαμε την ομάδα που ήταν δευτερη στον βαθμολογικό πίνακα και φυσικά που δώσαμε μεγάλη χαρά με το γκολ στο 93 λεπτό στους φιλάθλους μας που σήμερα γέμισαν το χωρο της κερκίδας και πανυγηρισαν στο τέλος της αναμέτρησης μαζί με τους ποδοσφαιριστές μια μεγάλη νίκη!

Διψασμένος παθιασμένος συγκετρωμένος και ουσιαστικός ο Ποντιακός σε όλη την χρονική διάρκεια του 90 λεπτού! Ο Ποντιακός Πολυδένδριου για ακόμα ένα παιχνίδι ενώ είχε τις ευκαιρίες αδίκησε τον νεαυτο του και ενώ μπορούσε να κερδίσει ποιο εύκολα αν έκανε τις ευκαιρίες γκολ τελικά όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο ως και το τελευταίο σφύριγμα του ρεφερι του αγώνα! Στο πρώτο ημίχρονο ο Ποντιακός ποιο δραστήριος από την ομάδα του Φίλυρου είχε την υπεροχή είχε τις ευκαιρίες για να μπει μπροστά στο σκορ αλλά τις σπατάλησε με αποτέλεσμα να οδηγηθούν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν σκοράρει. Στο δεύτερο μισό από το 46 έως το 70 ο Ποντιακός έκανε φοβερό 25 λεπτό. Πίεσε τον αντίπαλο του σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου κέρδισε σχεδόν όλες τις μονομαχίες σκόραρε & έκανε το 1-0 και είχε ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα του! Αφού δεν έγινε το 2-0 μέχρι το 70 λεπτό η ομάδα του Φίλυρου πήρε μετρα στο γήπεδο και πίεσε την άμυνα μας για την ισοφάριση κάτι που το κατάφερε στο 75 λεπτό με πλασέ εντός περιοχής μετά απο εκτέλεση φάουλ έγινε το 1-1. Σαν να μην έφτανε το γκολ που δέχθηκε η ομάδα μας μετά από λίγα λεπτά ο Ποντιακός έμεινε και με 10 ποδοσφαιριστές μετά από κόκκινη κάρτα (2 κίτρινη) που δέχθηκε ποδοσφαιριστης μας για μαρκάρισμα στο κέντρου του γηπέδου. Αυτό είχε αποτέλεσμα η ομάδα του Φίλυρου να αυξήσει την πίεση της για να φέρει τούμπα το παιχνίδι και προσπάθησε για το 1-2 κάτι που δεν το κατάφερε αφού οι αμυντικοί της ομάδας μας ανεκοπταν ότι επικίνδυνο πηγαίνε να δημιουργηθεί στην περιοχή μας. Μετά τις αλλαγές που γίνανε από το προπονητή μας ο Ποντιακός προσπάθησε να κλέψει το ματς (αφού υπήρχε και αριθμητικό μειονεκτήμα για την ομάδα μας λόγο της αποβολής) με βαθιές μπαλιές φεύγοντας στην αντεπίθεση οι ξεκούραστοι ποδοσφαιριστές που ήρθαν από τον πάγκο! Σε μια από αυτές στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο ποδοσφαιριστής μας ανεκοπη αντικανονικά σφυρίζοντας το φάουλ ο διαιτητής πλάγια της μεγάλης περιοχής. Μετα την εκτέλεση ο αντίπαλος τερματοφύλακας έκανε ασταθή απέκρουση και από κοντά ο επιθετικός μας έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας του 3 βαθμούς στον Ποντιακό Πολυδένδριου και τους φιλάθλους μας στην κερκίδα να πανυγηριζουν άλλη μια νίκη για φέτος! Μπράβο σε όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν και τα έδωσαν όλα για την νίκη! Το ποσό θέλανε οι ποδοσφαιριστές μας τους 3 βαθμούς και η προσήλωση στο αγωνιστικό πλάνο που είχανε ήταν τα δύο κλειδιά για να έρθει το νικηφόρο αποτέλεσμα. Ένα ευχαριστώ στους φιλάθλους μας που στήριξαν αυτή την μεγάλη προσπάθεια που έκανε σήμερα η ομάδα για να πάρει μια σημαντική νίκη και να ανέβει στην 6 θέση του βαθμολογικού πίνακα! Άλλες 4 αγωνιστικες & η προσπάθεια συνεχίζεται από όλους! Ποντιακός Πολυδένδριου μια ομάδα μια παρέα!!!